خانه هوشمند

مقاله > راه حل های نصب پرده برقی در خانه هوشمند Control4 – قسمت اول

یکی از ویژگی های خانه های مدرن داشتن پرده هایی است که کنترل شونده باشند. اگر در سیستم خانه هوشمند Control4  یک یا چند پرده برقی داشته باشیم، بدون توجه به مدل آن می توانیم سناریو های متفاوتی را در سیستم تعریف کنیم:
باز یا بسته شدن با توجه به طلوع و غروب خورشید ( مثلا یک ساعت قبل از غروب پرده ها بسته شوند )
– کنترل از طریق اینترنت
  کنترل از طریق سنسور ها و یا موبایل به صورت دستی
 کنترل چند پرده به صورت گروهی و با یک کلیک
و… .

انواع پرده برقی هایی که با سیستم خانه هشمند control4 کار می کنند:


خانه هوشمند
Control4  برخلاف بسیاری از برند ها انعطاف بسیاری در این زمینه دارد و با انواع مختلف پرده برقی سازگار است در حال حاضر دست کم 23 درایور مختلف برای انواع پرده برقی در لیست درایورهای Control4  وجود دارد.  Control4   به خوبی، امکان بهره مندی از تجربه یکپارچگی کامل سیستم با سایر بخش ها را در اختیارتان قرار می دهد. این برندهای مختلف را می توان به صورت خلاصه در قالب 10 روش مختلف نصب ارائه نمود:
– پرده های 220 ولت
– پرده های کانتکتی
– پرده های با موتور DC
– پرده های RF از نوع Fix Code
– پرده های RF از نوع Rolling Code بدون Gateway استاندارد
– پرده های RF دارای Gateway استاندارد
– پرده های Zigbee
– پرده های IR
– پرده های Zwave
– پرده های Data Oriented

روش های مختلف اضافه کردن پرده برقی به سیستم خانه هوشمند Control4:

در ادامه به روش های مختلف اضافه کردن پرده برقی به سیستم Control4  پرداخته و از مزایا و ملاحظات هرکدام از این روش ها آگاه می شویم.

  • پرده های 220 ولت

این نوع از پرده ها عموما دارای  3 درگاه ورودی هستند که شامل 1 ورودی نول و 2 وردی فاز می باشد. زمانی که ورودی فاز شماره 1 برق دار شود پرده باز شده و زمانی که ورودی فاز شماره 2 برق دار شود پرده بسته می شود.
در بعضی مدل ها زمانی که هر دو فاز برق داشته باشند پرده از ریموت بیسیم فرمان می گیرد.
برای بستر سازی چنین پرده هایی عموما 3 رشته سیم برق از محل موتور پرده که غالبا سمت راست ریل پرده است تا تابلو برق کشیده می شود و به ازای آن 2 کانال از تجهیزات رله ای در نظر گرفته می شود که می تواند رله های مربوط به دستگاه های مختلفی باشد. از جمله 4X10A Relay، 2X5A Miro Relay، I/O Extender، 8X8A Relay Module، RS-232 GatewayPro و بسیاری از انواع دیگر رله هایی که می توانندبه سیستم Control4 اضافه شوند.
نکته 1 : در صورت استفاده از رله های بی سیم زیگبی باید از رله های قویتر و منبع تغذیه 12 ولت در کنار رله بی سیم استفاده کرد
نکته 2 : این ملاحظات را به ازای هر پرده برقی باید در نظر گرفت و برای نقاطی که هر دو پرده را کنترل می کنند باید حداقل 5 رشته سیم را تا تابلو برق رسانده و 4 کانال خروجی رله در نظر بگیریم.

موتور پرده 220 ولت

  • Dry Contact Control – پرده های کانتکتی

این پرده ها که به DCT هم معروفند معمولا یک ولتاژ دائم 220 ولت را نیاز دارند که لازم است از قبل در محل موتور پرده برقی آماده باشد اما نیازی به کنترل این ولتاژ نیست.
با توجه به تصویر زیر همانطور که از نام و نوع ورودی ها مشخص است این پرده ها بسته به انواع آن 2 یا 3 کانتکت برای باز و بسته کردن پرده در اختیار قرار می دهند. با برقراری اتصال به وسیله یک رله بین کانکتور مربوطه و کانکتور مشترک، پرده حرکت می کند
نکته : اتصال میان ماژول های رله و پرده می تواند توسط یک کابل 4 رشته (2 زوج) و یا کابل شبکه (cat5 / cat6) بر قرار شود
موتور پرده کانتکتیدر تصویر بالا پایه 13 مشترک بوده و از 3 رله جداگانه برای اتصال پایه های 11، 15 و 16 به پایه 13 استفاده می شود.بسته به نوع و زمان پاسخ دهی پرده ها، برنامه نویسی اضافه تری در سیستم Control4 مورد نیاز است. بعضی از مدل های این نوع پرده برقی امکان استفاده هم زمان ریموت بی سیم و کنترل DCT را دارا می باشند.در قسمت دوم مقاله راه حل های نصب پرده برقی در خانه هوشمند Control4 به نحوه‌ی کارکرد و چگونگی برقراری ارتباط با دو مدل پرده های با موتور DC و پرده های RF از نوع Fix Code و Rolling Code بدون Gateway استاندارد در سیستم هوشمندسازی Control4 اشاره خواهیم کرد.

در حال طراحی و بروز رسانی نسخه جدید سایت هستیم

خانه هوشمند پلان

دفتر رسمی Control4 امریکا در ایران با بیش از ده سال سابقه فعالیت در هوشمندسازی ساختمان

آدرس دفتر فنی و فروش:

تهران- جنب درب غربى دانشگاه صنعتی شریف – کوچه اشترى – پلاک ١٨ – واحد

تلفن تماس :

02166195791

02166195851

فکس :

02166039877

آدرس دفتر مرکزی :

تهران-سعادت آباد-خ سرو غربی-پلاک۷۲-ساختمان سروناز-طبقه ۸-واحد ۳۶

تلفن تماس :

02122125611